The QUICK Buck Company ts an all-equity film that has been in existence for the
ID: 2646598 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Requirement 1
Firm Value = 820000/(1+14%) + 1280000/(1+14%)^2
Firm Value = $ 1,704,216.68
Share Price = Firm Value /No of Outstanding Share
Share Price = 1704216.68/36000
Share Price = $ 47.34
Requirement 2
No of Share Sold = (920000-820000)/47.34
No of Share Sold = 2112.38
Requirement 3
Firm Value = 920000/(1+14%) + 1280000/(1+14%)^2
Firm Value = $ 1,791,935.98
New Share Price = Firm Value /No of Outstanding Share
New Share Price = 1,791,935.98/(36000+2112.38)
New Share Price = $ 47.02
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.