AFN equation Carter Corporation\'s sales are expected to increase from $5 millio
ID: 2646771 • Letter: A
Question
AFN equation
Carter Corporation's sales are expected to increase from $5 million in 2012 to $6 million in 2013, or by 20%. Its assets totaled $5 million at the end of 2012. Carter is at full capacity, so its assets must grow in proportion to projected sales. At the end of 2012, current liabilities are $1 million, consisting of $250,000 of accounts payable, $500,000 of notes payable, and $250,000 of accrued liabilities. The after-tax profit margin is forecasted to be 6%, and the forecasted retention ratio is 30%. Use the AFN equation to forecast Carter's additional funds needed for the coming year. Write out your answer completely. For example, 5 million should be entered as 5,000,000. Round your answer to the nearest cent.
Explanation / Answer
Increase in Asset = 5 Million*20% = 1 Million
Increase in current liabilty = 1 Million * 20% = 0.20 Million
Addition to retained Earning = Next year sale * Profit margin * Retention ratio
Addition to retained Earning = 6 Million * 6% * 30% = 0.108 Million
AFN = Increase in Asset - Increase in current liabilty - Addition to retained Earning
AFN = 1 - 0.20 -0.108
AFN = 0.692 Million
AFN = $ 692,000
Answer
Carter's additional funds needed = $ 692,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.