You are given the following information concerning Parrothead Enterprises: Debt:
ID: 2646779 • Letter: Y
Question
You are given the following information concerning Parrothead Enterprises: Debt: 9,500 7 percent coupon bonds outstanding, with 25 years to maturity and a quoted price of 105.25. These bonds pay interest semiannually. Common stock: 250,000 shares of common stock selling for $65.00 per share. The stock has a beta of .90 and will pay a dividend of $3.20 next year. The dividend is expected to grow by 5 percent per year indefinitely. Preferred stock: 8,500 shares of 4.5 percent preferred stock selling at $94.50 per share. Market: A11.5 percent expected return, a risk-free rate of 5 percent, and a 35 percent tax rate. Required: Calculate the WACC for Parrothead Enterprises. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).) WACC %Explanation / Answer
Hi,
Please find the correct answer as follows;
Cost of debt:
105.25 = 7*(1-(1+r/2)^(-50))/(r/2)+100/(1+r/2)^50
=> r = 13.27%
Cost of equity:
65 = 3.20/(Ke-5%)
=> Ke = 3.20/65+5%
=9.92%
Cost of preffered stock:
Cost pf preffered stock = 4.5/94.50
=4.76%
Total Debt = 9500*105.25
=$999875
Total Equity = 250000*65
=$16250000
Total preffered stock = 8500*94.50
=$803250
WACC = (16250000/18053125)*9.92%+(803250/18053125)*4.76%+(999875/18053125)*13.27%
=9.88%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.