Can someone please give me the correct Flotation cost percentage. Thank You. The
ID: 2647162 • Letter: C
Question
Can someone please give me the correct Flotation cost percentage. Thank You.
Explanation / Answer
Proceeds from issue to company = 33 x 4200000
= $138,600,000
Total cost to company = Underwriting cost + Legal and direct cost + Indirect costs
= (2.40 x 4200000) + 915000 + 270000
= $11,265,000
Flotation cost = 11265000 / 138600000
= 8.13%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.