Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Thank You! Och, Inc., is considering a project that will result in initial after

ID: 2647372 • Letter: T

Question

Thank You!

Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $1.89 million at the end of the first year, and these savings will grow at a rate of 2 percent per year indefinitely. The firm has a target debt-equity ratio of .8, a cost of equity of 12.9 percent, and an aftertax cost of debt of 5.7 percent. The cost-saving proposal is somewhat riskier than the usual projects the firm undertakes; management uses the subjective approach and applies an adjustment factor of +1 per cent to the cost of capital for such risky projects. What is the maximum initial cost of company would be willing to pay for the project? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567.) Maximum cost

Explanation / Answer

Discounting rate = 12.9%*1/1.8 + 5.7%*.8/1.8 + 1% = 10.7%

Maximum initial cost = 1890000 / (.107 - .02)

= 21724138

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote