Smirnoff and Co. entertains a project that requires initial investment of $35. T
ID: 2647494 • Letter: S
Question
Smirnoff and Co. entertains a project that requires initial investment of $35. The cost of capital is 10 percent and the risk-free rate is 6 percent. There is a 30 percent chance of high demand, with future cash flows of $45 per year for the next two years. There is a 40 percent chance of average demand, with cash flows of $30 per year for the next two years. If demand is low (a 30 percent chance), cash flows will be only $15 per year for the next two years.
1. What is the expected NPV of the project?
2. The company will have an option: it will have the opportunity to wait two years before implementing the project. What is the total expected NPV of the project with the option to wait using a decision tree analysis?
3. Based on the answers above, should the company exercise the option to wait? Why or why not? Explain.
Explanation / Answer
Answer:
1. Calculation of NPV:
Expected Future cash flows = (30% * $45) +(40%*$30) + (30%*$15)
= $30 Per year
Present value of Expected future cash flows = $30 * PVAF (10%, 2 years )
= $30 * 1.7355 = $52.07
Initial investment = $35
NPV = Present value of Expected future cash flows - Initial investment
Hence Net present value (NPV) =52.07
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.