The Johnsons have accumulated a nest egg of $15,000 that they intend to use as a
ID: 2648271 • Letter: T
Question
The Johnsons have accumulated a nest egg of $15,000 that they intend to use as a down payment toward the purchase of a new house. Because their present gross income has placed them in a relatively high tax bracket, they have decided to invest a minimum of $1100/month in monthly payments (to take advantage of the tax deduction) toward the purchase of their house. However, because of other financial obligations, their monthly payments should not exceed $1400. If local mortgage rates are 9.5%/year compounded monthly for a conventional 30-yr mortgage, what is the price range of houses they should consider? (Round your answers to the nearest cent.)
Explanation / Answer
Answer:
We know that monthly payment can be made $1100
Number of months = 30 Years *12 = 360
Interest rate = 9.5% Yearly = 9.5% /12 = 0.007917 monthly
Down payment = $15000
Hence we can calculate the Present value of the total payaments and that shall be value of the house they should consider
Present value formula =
PV = P*[{1- (1+r)^(-n)}/r]
Here
P = monthly payment = $1100
n = Number of months = 30 Years *12 = 360
r= Interest rate = 9.5% Yearly = 9.5% /12 = 0.007917 monthly
Hence PV = 1100*[{1- (1+0.007917)^(-360)}/ 0.007917]
= 1100*[0.9415099/ 0.007917]
= 1100*118.9226
=$130814.86
Price range of the House they should consider = 130814.86 + 15000 = $145814.86
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.