You purchase 2,500 bonds with a par value of $1,000 for $985 each. The bonds hav
ID: 2648740 • Letter: Y
Question
You purchase 2,500 bonds with a par value of $1,000 for $985 each. The bonds have a coupon rate of 7.7 percent paid semiannually, and mature in 10 years. How much will you receive on the next coupon date? How much will you receive when the bonds mature?
You purchase 2,500 bonds with a par value of $1,000 for $985 each. The bonds have a coupon rate of 7.7 percent paid semiannually, and mature in 10 years. How much will you receive on the next coupon date? How much will you receive when the bonds mature?
Explanation / Answer
Answer:
At next coupon date the interest t be receivables = 2500 bonds * $1000 * 7.7%*6/12 =$96250
Amount to be received at maturity = Face value + Interest
= 2500 bonds *$1000 + $96250
=$2596250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.