There is a man from an old school that is very conservative and 100% risk-averse
ID: 2649003 • Letter: T
Question
There is a man from an old school that is very conservative and 100% risk-averse, only invest his extra money in bonds of large blue chip U.S. companies like General Motors. He is currently doing research in bond investing to put more of his money to work as the current stock markets is trading at such high valuations With current interest rate at 12%, he just found out that GM bonds has a coupon rate of 15.3% and will reach maturity after 7 years Current 10-year U.S. Treasury risk-free rate = 2.57% He is very much excited about this fixed-income investment opportunity at such high coupon rate. As an educated investor and a neighbor, he comes to you for help with the following questions What will the price of this bond be If the Interest Is paid annually? What s the Current Yield? Please provide your answers in the space below and show your method of calculations.Explanation / Answer
Coupon rate 15.3%
Assume the face value of bonds = 1000
Coupon amount = 153
Discounting factor = 12%+2.57% i.e 14.57%
Price of the bond = Interest * PVAF ( 14.57%,7years) + 1000*PVF(14.57%,7th year)
=153*4.215+1000*0.386
= 645+386
= 1031
Current yield = Interest + ((face value - price)/n)/( face value + price)/2
= 15.3+((1000-1031)/7)/(1000+1031)/2
= 14.63%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.