Using fair value accounting for goodwill, under FAS 141R, determine the amount o
ID: 2649075 • Letter: U
Question
Using fair value accounting for goodwill, under FAS 141R, determine the amount of Goodwill that "the acquiring company" enters on its balance sheet in the following situation: Oxford Corporation is acquiring the target Bickley, Inc. in a merger. Both companies are publicly listed. Bickley's market valuation in the merger is $9.0 billion, and its equity value on its balance sheet before any adjustments is $5.5 billion. During the merger process, Bickley's inventories will be written down by $500 million, and its receivables will be written down by $400 million. On the other hand, under fair value accounting, its plant and equipment will increase in value by $1.0 billion. Its patents and trademarks, however, will decrease in value by $500 million.
1. What is the new equity value of Bickley on its balance sheet?
Explanation / Answer
Calculation of fair value of equity on the date of merger -
Equity before adjustment = 5500 Milllion
Less: Inventory write off = 500 Million
Receivable write off = 400 Million
Patent decrease = 500 Million
Add: Increase in plant = 1000 Million
Value of new equity = 5400 Million
Goodwill on acquisition = Valuation on the date of merger - Value of new equity
= 9.0 - 5.4 = 3.6 Billion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.