Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Expected unit sales of a project are as follows. Year 1 2 3 4 5 Units 100,000 11

ID: 2649098 • Letter: E

Question

Expected unit sales of a project are as follows.

Year

1

2

3

4

5

Units

100,000

110,000

130,000

150,000

65,000

The forecasted sale price is $160 per unit. The project will require $1,000,000 in net working capital to start and total net working capital will rise to 40% of sales. The variable cost per unit is $120, and total fixed costs are $50,000 per year. The equipment necessary to begin production will cost a total of $10,000,000. The CCA rate is 20%. In five years the market value of the equipment is forecasted to be the same as the ending UCC of the fifth year. The relevant tax rate is 45%, and the required rate of return is 18%.

(a) Create a table of beginning UCC, CCA Depreciation and Ending UCC for year 1 to 5.

(b) Create the Pro-Forma Income Statements for Year 1 to 5.

(c) Use the

Explanation / Answer

Given selling price =$160

Variable costs=$120

Conribution =$160 -$120 =$40

Answer for Subpoint a:

Answer for subpoint b:

Answer for subpoint c:

In the last year of the project entire working capital is ploughed back so, the last year cash flows are as follows:

Cash inflows as computed in (G) above + decrease in working capital as computed in (B) in the below table + net working capital of year 5

=$1,771,140+$9,600,000+$4,160,000

=$15,531,140

Net present value = Present value of cash inflows - Present value of cash outflows

=Cas inflow in year 5 also should include present value of salvage value of the equipment =$3,276,800 *0.437109216 =$1,432,319

Therefore, present value of cash inflows after considereing salvage value =total of discounted cash inflows as computed in the above table.

=$8,305,455.84+$1,432,319

=$9,737,775.32

NPV = $9,737,775.32-$10,000,000

= - $262,224.68

NPV has a negative value.

Year Rate of depreciation Depreciation Value of asset after Current year depreciation 1 20.00% $2,000,000.00 $8,000,000.00 2 20.00% $1,600,000.00 $6,400,000.00 3 20.00% $1,280,000.00 $5,120,000.00 4 20.00% $1,024,000.00 $4,096,000.00 5 20.00% $819,200.00 $3,276,800.00
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote