You have $257,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock H, with
ID: 2649416 • Letter: Y
Question
You have $257,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock H, with an expected return of 14.2 percent, and Stock L, with an expected return of 10.8 percent.
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 12.35 percent, how much money will you invest in Stock H and in Stock L? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Required:
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 12.35 percent, how much money will you invest in Stock H and in Stock L? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Explanation / Answer
Required Expected return = 12.35%
Amount to be invested = $257000
Let the amount invested in stock H = X and in the stock L = (1-x)
Expected return = X * 14.2 + (1-X)*10.8
12.35 = X * 14.2 + (1-X)*10.8
1.55 = 3.4X
X = 0.455
Therefore investment in stock H = 0.45* $257000= $115650
and in stock L =0.55 * $257000 = $141350
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.