An investor is considering the purchase of a residential rental property that ha
ID: 2650393 • Letter: A
Question
An investor is considering the purchase of a residential rental property that has an asking price of $400,000. The property has four rental units that are expected to rent for $1,200 each per month.
Operating expenses and vacancy allowances are expected to be 45% of gross income.
An 5% interest only mortgage loan is available for 5 years at 100% of the purchase price.
How much cash income will the investor receive each month of the first year after paying the monthly mortgage payment?
$2,640
$973
$1,361
$1,667
This is Finance real estate
A.$2,640
B.$973
C.$1,361
D.$1,667
Explanation / Answer
Answer: B. $973
Rental income (1200*4 units)=$4800
Less: operating expenses (4800*45%)=$2160
Net income per month=$2640
Less:Monthly mortage int payment=$1667 [(400000*5%)=20000/12=1667]
Cash income =$973
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.