Howard Co had EBITDA of $100 million in the trailing 12 months. It expects EBITD
ID: 2650829 • Letter: H
Question
Howard Co had EBITDA of $100 million in the trailing 12 months. It expects EBITDA to increase at 10%/year for the next 2 years .Assume a terminal value for the enterprise to be 6 * year 2 EBITDA in all cases. The target D/E ratio for the industry is 1/3. Other facts about Howard are: tax rate = 40%; capex = depreciation = $20 million /year forever; long term debt = $150 million that will be rolled over indefinitely. Assume Howard cost of debt = 8% pretax. The risk free rate is 4% and the expected return on the market is 9%. Howard’s cost of equity assuming target D/E is 12%.
Calculate FCF each year for the 2 year discrete period and the residual value as of the end of the second year.
Calculate the appropriate WACC
Calculate the value of Howard equity using the FCF/WACC approach
Explanation / Answer
1)1year EBITDA =100 *110% = $ 110
EBITDA -Depreciation -Interest =EBT
110-20-12 = 78 -78*40% = 46.80
free cash flow =Net income +depreciation - capex
= 46.80 +20-20 = 46.80
2 year EBITDA =110*110% = $121
121-20-12 = 89
89-89*40% = 53.40
Free cash flow = 53.40+20-20 =53.40
Residual value end of second year = 6*121 = $726 million
2)Wacc =After tax cost of debt *weight of debt +cost of equity * weight of equity
=8(1-.40)*1/3 +12*2/3
=4.80*1/3 + 8
=1.6+ 8
= 9.60 %
3)Value of Howard co equity = free cash flow of 1 year /(1+wacc)^1 + free cash flow of 2 year / (1+wacc) ^2
= 46.80 /(1+.096)^1 +53.40 /(1+.096)^2
= 46.80/1.096 + 53.40/1.2012
=42.70+44.46
= $87.16 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.