You own 1,100 shares of stock in Avondale Corporation. You will receive a $2.60
ID: 2650924 • Letter: Y
Question
You own 1,100 shares of stock in Avondale Corporation. You will receive a $2.60 per share dividend in one year. In two years, Avondale will pay a liquidating dividend of $48 per share. The required return on Avondale stock is 20 percent. Suppose you want only $800 total in dividends the first year.
What will your homemade dividend be in two years? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
You own 1,100 shares of stock in Avondale Corporation. You will receive a $2.60 per share dividend in one year. In two years, Avondale will pay a liquidating dividend of $48 per share. The required return on Avondale stock is 20 percent. Suppose you want only $800 total in dividends the first year.
Explanation / Answer
Answer:
Dividend in year 1 = 1100 Shares *$2.6 = $2860
Dividend asked for =$800
Hence Dividend reinvested = 2860 -800 =$2060
Required rate is 20%
Hence value at the end of year 2 = 2060 *120% =$2472
Add: Liquidating dividend =1100*48 = $52800
Hence Total Dividend =2472 +52800 = $55272
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.