Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cash conversion cycle Christie Corporation is trying to determine the effect of

ID: 2651085 • Letter: C

Question

Cash conversion cycle

Christie Corporation is trying to determine the effect of its inventory turnover ratio and days sales outstanding (DSO) on its cash conversion cycle. Christie's 2012 sales (all on credit) were $208,000; its cost of goods sold is 80% of sales; and it earned a net profit of 7%, or $14,560. It turned over its inventory 4 times during the year, and its DSO was 30 days. The firm had fixed assets totaling $32,000. Christie's payables deferral period is 50 days. Assume 365 days in year for your calculations.

Calculate Christie's cash conversion cycle. Round your answer to two decimal places.
{C} days


Assuming Christie holds negligible amounts of cash and marketable securities, calculate its total assets turnover and ROA. Round your answer to two decimal places.


Suppose Christie's managers believe that the inventory turnover can be raised to 8.8 times. What would Christie's cash conversion cycle, total assets turnover, and ROA have been if the inventory turnover had been 8.8 for 2012?

Total assets $   {C} ROA {C} %

Explanation / Answer

cash conversion cycle = days inventory outstanding+days sales outstanding - days payable outstanding

days inventory outstanding = 365/inventory turnover = 365/4 = 91.25 days

days payable outstanding = 50 days

cash conversion cycle = 91.25+30 - 50 = 71.25 days

Total assets turnover = sales/total assets

= 208,000/32,000 = 6.50

ROA = net profit/assets

= 14,560/32,000 = 45.50%

If inventory turnover is 8.8 times, then days inventory outstanding = 365/8.8 = 41.47 days

cash conversion cycle = 41.47+30-50 = 21.27 days

As we know, inventory turnover is COGS/inventory

and COGS = 80% of sales = 0.8*208,000 = 166,400

So, when inventory turnover is 4: 4 = (166,400/inventory)

or, inventory = 41,600

when turnover is 8.8 and assuming that COGS have not changed:

8.8 = 166,400/inventory

or inventory = 18,909. so inventory has fallen. Total assets will also decrease. Amount of decrease = 41,600 - 18909 = 22,691

So assets now will be 32,000 - 22,691 = 9309

ROA = 14560/9309 = 156.40%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote