Assume you have a one-year investment horizon and are trying to choose among thr
ID: 2651251 • Letter: A
Question
Assume you have a one-year investment horizon and are trying to choose among three bonds. All have the same degree of default risk and mature in 9 years. The first is a zero-coupon bond that pays $1,000 at maturity. The second has an 7.1% coupon rate and pays the $71 coupon once per year. The third has a 9.1% coupon rate and pays the $91 coupon once per year.
If all three bonds are now priced to yield 7.1% to maturity, what are their prices? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
If you expect their yields to maturity to be 7.1% at the beginning of next year, what will their prices be then? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
What is your rate of return on each bond during the one-year holding period? (Do not round intermediate calculations.Round your answers to 2 decimal places.)
Assume you have a one-year investment horizon and are trying to choose among three bonds. All have the same degree of default risk and mature in 9 years. The first is a zero-coupon bond that pays $1,000 at maturity. The second has an 7.1% coupon rate and pays the $71 coupon once per year. The third has a 9.1% coupon rate and pays the $91 coupon once per year.
Explanation / Answer
a)
Zero
7.1% Coupon
9.1% Coupon
Current prices
540$
1000.79$
1130.59$
At zero:
Bond price= 0 PA(7.1%,9 years)+ 1000PF(7.1,9 Years)
= 0+540=$ 540
At 7.1% = 71PA (7.1%, 9 years)+ 1000PF(7.1,9 Years)
= 71x6.49 + 1000x.54 = $1000.79
At 9.1% = 91PA (7.1, 9 years)+ 1000PF(7.1,9 Years)
= 91x 6.49 + 1000x 0.54 = $1130.59
b.1)
Zero
7.1% Coupon
9.1% Coupon
Price one year from now
580$
1002.45$
1121.45$
At zero:
Bond price= 0 PA(7.1%,8 years)+ 1000PF(7.1,8 Years)
= 0+580=$ 540
At 7.1% = 71PA (7.1%, 8 years)+ 1000PF(7.1,8Years)
= 71x5.95 + 1000x.58 = $1002.45
At 9.1% = 91PA(7.1%, 8 years)+ 1000PF(7.1,8Years)
= 91x 5.95 + 1000x 0.58 = $1121.45
b.2)
Zero
7.1% Coupon
9.1% Coupon
Rate of return
0 %
7.26 %
7.30 %
Zero:
HPR= 0 +[580-540]/540x100= 7.41%
At 7.1%: HPR= 71+[1002.45-1000.79]/1000.79x100= 7.26%
At 9.1%: HPR= 91+[1121.45+1130.59]/1121.45x100=7.30%
Zero
7.1% Coupon
9.1% Coupon
Current prices
540$
1000.79$
1130.59$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.