8,800 8.1 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 22 years to maturi
ID: 2651287 • Letter: 8
Question
8,800 8.1 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 22 years to maturity, selling for 103.5 percent of par; the bonds make semiannual payments.
12,300 shares of 5.9 percent preferred stock outstanding, currently selling for $97.70 per share.
What is the company's cost of each form of financing? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Calculate the company's WACC. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Someone please help. I cant get this to save my life. Information on Janicek Power Co., is shown below. Assume the company’s tax rate is 38 percent. Debt:8,800 8.1 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 22 years to maturity, selling for 103.5 percent of par; the bonds make semiannual payments.
Common stock: 213,000 shares outstanding, selling for $83.30 per share; beta is 1.18. Preferred stock:12,300 shares of 5.9 percent preferred stock outstanding, currently selling for $97.70 per share.
Market: 7.15 percent market risk premium and 4.95 percent risk-free rate. Required:What is the company's cost of each form of financing? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Cost Cost of equity % Aftertax cost of debt % Cost of preferred stock %Calculate the company's WACC. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
WACC %Explanation / Answer
Step 1:
1) Cost of equity = risk-free rate + market risk premium*Beta
Cost of equity =4.95 + 7.15*1.18
Cost of equity = 13.39%
2) Cost of Preferred Stock = 5.9/97.70
Cost of Preferred Stock = 6.04%
3) Before Tax Cost of Debt = rate(nper,pmt,pv,fv) *2
Nper (indicates the semi annual period) = 22*2 = 44
PV (indicates the price) = 1000*103.5% = 1035
PMT (indicate the semi annual payment) = 1000*8.1%*1/2 = $ 40.50
FV (indicates the face value) = 1000
Rate (indicates YTM) = ?
Before Tax Cost of Debt = rate(44,40.50,-1035,1000) * 2
Before Tax Cost of Debt = 7.766 %
After Tax Cost of Debt = 7.766*(1-38%)
After Tax Cost of Debt = 4.81%
Step 2:
Market Value of Common Stock = 213000*83.30 = $ 17,742,900
Market value of Preferred Stock = 12300*97.70 = $ 1,201,710
Market Value of Bond = 8800*1035 = $ 9,108,000
Total Market Value = 17,742,900 + 1,201,710 + 9,108,000 = $ 28,052,610
Weight of Equity = 17,742,900/ 28,052,610 = 63.25%
Weight of Preferred Stock = 1,201,710/ 28,052,610 = 4.28%
Weight of Debt = 9,108,000/ 28,052,610 = 32.47%
Step3:
WACC = Weight of equity* Cost of equity + Weight of Preferred Stock* Cost of Preferred Stock + Weight of Debt* After Tax cost of Debt
WACC = 63.25%*13.39 + 4.28%*6.04 + 32.47%*4.81
WACC = 10.29%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.