What are the steps taken to figure out this problem? My company has an issue of
ID: 2651444 • Letter: W
Question
What are the steps taken to figure out this problem?
My company has an issue of $1000 par value bonds with a 14% annual interest rate. The issue has 10 years remaining to the maturity date. Bonds of similar risk are currently selling to a yield of 12% rate of return. What is the current value of my stock?
My attempt looks like this:
pricec of bond = 14% * $1000 * [ ((1 - (1 + 12%)^-10)/14%) * 1000/(1 + 14%)^10] = $47644
Of course that does not come out right. Any help? I know the final answer should be $1,113, but I don't know how to get there.
Explanation / Answer
current price of bond = PVAF@12%,10years *Interest + PVF@ 12%,10years *par value
= ( 5.65022*140 ) +( .32197 * 1000)
= 791.03 +321.97
= $ 1113 per bond
**Interest = 1000*14% = $ 140
**Since there is a annuity of interest for 10 years you will use present value annuity table to find value @12%, for 10 years.
**for par value you will use present value table as there is a single payment at the end of 10 years.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.