Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Night Shades Inc. (NSI) manufactures biotech sunglasses. The variable materials

ID: 2651459 • Letter: N

Question

Night Shades Inc. (NSI) manufactures biotech sunglasses. The variable materials cost is $2.01 per unit, and the variable labor cost is $2.81 per unit.

What is the variable cost per unit? Suppose NSI incurs fixed costs of $540,000 during a year in which total production is 270,000 units. What are the total costs for the year? If the selling price is $10.7 per unit, what is the NSI break-even quantity on a cash basis? If depreciation is $189,000 per year, what is the accounting break-even quantity?

Explanation / Answer

Answer: Variable cost per unit=variable material cost + variable labor cost

=$2.01+$2.81=4.82 per unit

Total cost =Variable cost +fixed cost

=(270000*4.82)+$540000

=1841400

NSI break-even quantity on a cash basis=(Fixed cost - Depreciation)/Contribution per unit

=(540000-189000)/(10.7-4.82)

=59693.88 units

Accounting break even Quantity= 540000/5.88=91836.73 units

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote