Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Traditional Product Costing versus Activity Based Costing Assume that Panasonic

ID: 2651821 • Letter: T

Question

Traditional Product Costing versus Activity Based Costing

Assume that Panasonic Company has determined its estimated total manufacturing overhead cost for one of its plants to be $204,000 consisting of the following activity cost pools for the month.

Activity Center Activity Costs Cost Driver Activity Level

Assembly setup $45,000 Setup hours 1,500

Material Handling 15,000 Number of moves 300

Assembly 120,000 Assembly hours 12,000

Maintenance 24,000 Maintenance hours 1,200

Total $204,000

Total direct labor hours used during the month were 8,000. Panasonic produced many different electronic products, including the following two products produced during the current month:

Model x301 Modelz205

Units produced 1,000 1,000

Direct material cost $15,000 $15,000

Direct Labor Cost $12,500 $12,500

Direct Labor hours 500 500

Setup hours 50 100

Material moves 25 50

Assembly hours 800 800

Maintenance hours 10 40

a. Calculate the total cost per-unit cost of each model using direct labor hours to assign manufacturing overhead to products.

b. Calculate the total per-unit cost of each model using activity-based costing to assign manufacturing overhead to products.

c. Comment on the accuracy of the two methods for determining costs.

d. Discuss some of the strategic implications of your answers to the previous requirements.

Explanation / Answer

a Total Cost per unit using direct labour hours

Direct material = Total Material Cost/ No of units = 15000/1000 = $ 15

Direct Labour = Total Labour Cost/No of Units = 12500/1000 = 12.5

Overheads Cost =204000/8000*500 = 12750/1000 = 12.75

Total Cost= Direct material+ Direct Labour+ Overheads = 15+12.5+12.75 = $ 40.25

b. Total per unit cost using activity based costing

Overheads Setup = 45000/1500*50 = 1500

material Handling =15000/300*25 = 1250

Assembly =120000/12000*800 = 8000

maintenance = 24000/1200*10 = 200

Total = 10950/1000= 10.95

Total per unit cost = 15+125+12.75 = $ 40.25

Activity Based Costing Method is more accurate than traditional methods as overhead cost can be assigned to the product more specifically.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote