You are considering an investment in Keller Corp\'s stock, which is expected to
ID: 2652096 • Letter: Y
Question
You are considering an investment in Keller Corp's stock, which is expected to pay a dividend of $1.75 a share at the end of the year (D1 = $1.75) has a beta of 0.9. The risk-free rate is 3.7%, and the market risk premium is 4.5%. Keller currently sells for $43.00 a share, and its dividend is expected to grow at some constant rate g. Assuming the market is in equilibrium, what does the market believe will be the stock price at the end of 3 years? (That is, what is ?) Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
Rate of return = 3.7 + 0.9*4.5 = 7.75%
Since growth rate of dividend is not given we assume it to grow at the same rate as stock price i.e rate of return
Thus price at end of year 1 = 43*1.0775 – 1.75 = $44.58
Price at end of year 2 = 44.58*1.0775 – 1.75*1.0775 = $46.15
Price at end of year 3 = 46.15 *1.0775 – 1.75*(1.0775)^2 = $47.69
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.