A project will produce sales of 2,400 units a year for 4 years. The project requ
ID: 2652205 • Letter: A
Question
A project will produce sales of 2,400 units a year for 4 years. The project requires the immediate purchase of equipment at a cost of $100,000. The equipment will be depreciated to a book value of $20,000 (not to zero) on a straight line basis. The equipment will be salvaged at the end of the project creating a $40,000 before-tax cash flow. It costs $18 in labor and materials to produce each unit, and the machinery requires $1,500 each year in maintenance. There are no other costs associated with production. Each unit has an anticipated sales price of $70. If the project is taken, Accounts Payable will immediately increase by $11,000 and Inventory will increase by $50,000.
Part A: What is the after-tax salvage value of the equipment given a marginal tax rate of 25%?
Part B: What is the Operating Cash Flow (OCF) per year?
Part C: What is the firm's marginal revenue?
Part D: What is the initial investment in Net Working Capital?
Explanation / Answer
1)Book value =$20,000
salvage value =$ 40,000
Net capital gain =20,000
Tax on capital gainn = 20000*.25 = 5000
so net proceeds /salvage net of capital gain tax = 40000-5000 = $ 35,000
correct option is"B" - $35,000
2)
correct option is"B" -$ 97,475
3)correct option is "E" -$70
4)Initial investment in net working capital = current asset- current liabilities
= 50000- 11000
= $ 39,000
correct option is"D" - 39000
Revenue [ 70*2400] 168,000 less:Labor cost [ 18*2400] (43,200) Maintainenece (1500) Depreciation [(100000-20000)/4] (20000) cash flow before tax 103300 less tax (25%) (25825) cash flow after tax 77475 add:depreciation (non cash( 20000 operatingcash flow 97475Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.