Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Time to Maturity A bond issued by a corporation on May 1, 1999 is scheduled to m

ID: 2652518 • Letter: T

Question

Time to Maturity A bond issued by a corporation on May 1, 1999 is scheduled to mature on May 1, 2038. If today is May 2, 2009, what is this bond's time to maturity?

9 years

39 years

38 years

29 years

Bond Quotes Consider the following three bond quotes; a Treasury note quoted at 103:18, and a corporate bond quoted at 98.25, and a municipal bond quoted at 103.65. If the Treasury and corporate bonds have a par value of $1,000 and the municipal bond has a par value of $5,000, what is the price of these three bonds in dollars? (Round your answers to 2 decimal places.)

rev: 03_05_2012

$1,000, $1,000, $5,000, respectively

$1,003.90, $982.50, $5,018.25 respectively

$1,035.63, $982.50, $5,182.50, respectively

$1,003.90, $1,000, $1,000, respectively

Zero Coupon Bond Price Calculate the price of a zero coupon bond that matures in 7 years if the market interest rate is 5.50 percent. (Round your answer to 2 decimal places.)

$1,000.00

$687.44

$683.99

$945.00

Investment Return MedTech Corp stock was $51.35 per share at the end of last year. Since then, it paid a $0.85 per share dividend. The stock price is currently $62.90. If you owned 200 shares of MedTech, what was your percent return?

24.15%

13.51%

19.71%

16.55%

Portfolio Weights An investor owns $11,000 of Adobe Systems stock, $16,000 of Dow Chemical, and $26,000 of Office Depot. What are the portfolio weights of each stock?

Adobe System = 0.30, Dow Chemical = 0.21, Office Depot = 0.49

Adobe System = 0.33, Dow Chemical = 0.33, Office Depot = 0.33

Adobe System = 0.27, Dow Chemical = 0.33, Office Depot = 0.40

Adobe System = 0.21, Dow Chemical = 0.30, Office Depot = 0.49

Portfolio Return Year-to-date, Company O had earned a -2.40 percent return. During the same time period, Company V earned 8.3 percent and Company M earned 6.55 percent. If you have a portfolio made up of 10 percent Company O, 20 percent Company V, and 70 percent Company M, what is your portfolio return?

rev: 10_30_2012

12.45%

17.25%

6.005%

6.485%

Average Return The past five monthly returns for K and Company are 4.75 percent, 4.92 percent, -.45 percent, -.45 percent, and 9.50 percent. What is the average monthly return?

4.014%

1.673%

3.654%

1.523%

Explanation / Answer

Time to Maturity A bond issued by a corporation on May 1, 1999 is scheduled to mature on May 1, 2038. If today is May 2, 2009, what is this bond's time to maturity?

9 years

39 years

38 years

29 years

May 1, 2038 -    May 2, 2009 = 29 years

  Bond Quotes Consider the following three bond quotes; a Treasury note quoted at 103:18, and a corporate bond quoted at 98.25, and a municipal bond quoted at 103.65. If the Treasury and corporate bonds have a par value of $1,000 and the municipal bond has a par value of $5,000, what is the price of these three bonds in dollars? (Round your answers to 2 decimal places.)

rev: 03_05_2012

$1,000, $1,000, $5,000, respectively

$1,003.90, $982.50, $5,018.25 respectively

$1,035.63, $982.50, $5,182.50, respectively

$1,003.90, $1,000, $1,000, respectively

Treasury note at 103:18 = (103+18/32)% × $1,000 = $1,035.63

Corporate bond at 98.25 = 98.25% × $1,000 = $982.50

Municipal bond at 103.65 = 103.65× $5,000 = $5,182.50

Zero Coupon Bond Price Calculate the price of a zero coupon bond that matures in 7 years if the market interest rate is 5.50 percent. (Round your answer to 2 decimal places.)

$1,000.00

$687.44

$683.99

$945.00

$1000 / (1 = 0.055/2)^14 = $1000 / 1.461994125 = $683.99

Investment Return MedTech Corp stock was $51.35 per share at the end of last year. Since then, it paid a $0.85 per share dividend. The stock price is currently $62.90. If you owned 200 shares of MedTech, what was your percent return?

24.15%

13.51%

19.71%

16.55%

[0.85 - (51.35-62.90)] / 51.35 * 100    = 24.15%

Portfolio Weights An investor owns $11,000 of Adobe Systems stock, $16,000 of Dow Chemical, and $26,000 of Office Depot. What are the portfolio weights of each stock?

Adobe System = 0.30, Dow Chemical = 0.21, Office Depot = 0.49

Adobe System = 0.33, Dow Chemical = 0.33, Office Depot = 0.33

Adobe System = 0.27, Dow Chemical = 0.33, Office Depot = 0.40

Adobe System = 0.21, Dow Chemical = 0.30, Office Depot = 0.49

11000 + 16000 + 26000    =     53000

Adobe Systems = 11000 / 53000 = 0.21

Dow Chemical = 16000 / 53000 = 0.30

Office Depot     =   26000    / 53000 = 0.49

Portfolio Return Year-to-date, Company O had earned a -2.40 percent return. During the same time period, Company V earned 8.3 percent and Company M earned 6.55 percent. If you have a portfolio made up of 10 percent Company O, 20 percent Company V, and 70 percent Company M, what is your portfolio return?
12.45%

17.25%

6.005%

6.485%

The return for a portfolio of securities is the weighted average of the individual returns.

In this case, 0.1 *-2.4% (company x weight and return) + 0.2 * 8.3% (company Y weight & return) + 0.7 *6.55% (company Z weight & return)

ie 0.1(-2.4%) + 0.2 (8.3%) + 0.7 (6.55%)

   .0024 + 0.0166 + 0.004585      =        6.005%

Average Return The past five monthly returns for K and Company are 4.75 percent, 4.92 percent, -.45 percent, -.45 percent, and 9.50 percent. What is the average monthly return?

4.014%

1.673%

3.654%

1.523%

(4.75 + 4.92 - 0.45 - 0.45 + 9.50)/5      =     3.654%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote