Your company leases a copier. The contract states that you must pay the leasing
ID: 2652763 • Letter: Y
Question
Your company leases a copier. The contract states that you must pay the leasing company $3,000 per year and $.005 per copy.
Required:
Explanation / Answer
Answer
Working
Equation = $ 3000 + $ 0.005x
Estimated total costs if 10,000 copies are made = $ 3000 + $ 0.005x
Estimated total costs if 10,000 copies are made = 3000 + 0.005*10000
Estimated total costs if 10,000 copies are made = $ 3050
Estimated total costs if 50,000 copies are made = $ 3000 + $ 0.005x
Estimated total costs if 50,000 copies are made = 3000 + 0.005*50000
Estimated total costs if 50,000 copies are made = $ 3250
Estimated cost per unit if 10,000 copies are made = Estimated total costs if 10,000 copies are made /10000
Estimated cost per unit if 10,000 copies are made = 3050/10000
Estimated cost per unit if 10,000 copies are made = 0.305
Estimated cost per unit if 50,000 copies are made = Estimated total costs if 50,000 copies are made /50000
Estimated cost per unit if 50,000 copies are made = 3250/50000
Estimated cost per unit if 50,000 copies are made = 0.065
A. Write the equation to predict estimated total lease cost. (Give your answers to three decimal places, if necessary.) Y = $ 3000 + $ 0.005x B. The estimated total costs if: i. 10,000 copies are made. $ 3050 ii. 50,000 copies are made. $ 3250 C. The estimated cost per unit if: i. 10,000 copies are made. $ 0.305 per copy (to three decimal places) ii. 50,000 copies are made. $ 0.065 per copy (to three decimal places)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.