A project has the following estimated data: price = $44 per unit; variable costs
ID: 2653637 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $44 per unit; variable costs = $30 per unit; fixed costs = $17,500; required return = 12 percent; initial investment = $35,000; life = five years.
Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the financial break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
A project has the following estimated data: price = $44 per unit; variable costs = $30 per unit; fixed costs = $17,500; required return = 12 percent; initial investment = $35,000; life = five years.
Explanation / Answer
Investment 35,000.00 Return 12% Return required 4,200.00 Investment 35,000.00 Life in years 5.00 Depreciation(35000/5) 7,000.00 Selling price per unit 44.00 Variable costs per unit 30.00 Contribution per unit 14.00 Fixed Costs 17,500.00 Accounting BEP = Fixed costs+Depr/Cont per unit Accounting BEP = 17500+7000/14 Accounting BEP = 1,750 Units Cash BEP = Fixed costs/Cont per unit Cash BEP = 17500/14 Cash BEP = 1,250 Units Financial Break even Quantity = Fixed costs+Depr + Return/Cont per unit Finacial BEP = (17500+7000 + 4200)/14 Finacial BEP = 2050 Units Contribution @14 for 2050 Units 28,700.00 Fixed Costs 17,500.00 Depreciation 7,000.00 EBIT 4,200.00 DOL= Cont/EBIT DOL= 28700/4200 DOL= 6.83
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.