A proposed project has fixed costs of $78,000 per year. The operating cash flow
ID: 2653650 • Letter: A
Question
A proposed project has fixed costs of $78,000 per year. The operating cash flow at 4,500 units is $95,600. Ignoring the effect of taxes, what is the degree of operating leverage? (Round your answer to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))
If units sold rise from 4,500 to 5,000, what will be the new operating cash flow? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the new degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))
A proposed project has fixed costs of $78,000 per year. The operating cash flow at 4,500 units is $95,600. Ignoring the effect of taxes, what is the degree of operating leverage? (Round your answer to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))
Explanation / Answer
Answer: Degree of operating leverage = Contribution/EBIT
Contribution=Operating cash flow+fixed cost
=95600+78000=173600
DOL=173600/95600=1.816 times
Answer: If units sold from 4500 to 5000 than new operating cash flow = (95600/4500)*5000=$106222.22
Answer:New degree of operating leverage=106222.22+78000/106222.22
=1.734 times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.