Consider the following historic information on the market, the risk-free rate (T
ID: 2654651 • Letter: C
Question
Consider the following historic information on the market, the risk-free rate (T-Bills) the two mutual funds, Templeton and Fidelity.
Templeton Fidelity Market T-Bills
Average Return 12,51% 6.77% 10.14% 2.40%
Beta 1.50 0.70 1 0
Assume that you invested in a two asset portfolio comprising the market portfolio and T-Bills over the same period covered in the table. Your portfolio beta was exactly the same as Fidelity. What is the porfolio weight on the market in your portfolio?
Explanation / Answer
Answer:Expected return =Rf+beta [(ER(m)-Rf)]
Templeton =2.40%+1.50[(10.14%-2.40%)]
=14.01%
Fidelity = 2.40%+0.70[(10.14%-2.40%)]
=7.818%
Portfolio return =14.01%*12.51%/19.28%+7.818%*6.77%/19.28%
=9.09%+2.74%
=11.84%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.