5.Glassmakers has the below characteristics. The premerger debt is $5, the preme
ID: 2654737 • Letter: 5
Question
5.Glassmakers has the below characteristics.
The premerger debt is $5, the premerger equity is $10. The risk free rate is 6%. The premerger beta is 1.36. The tax rate is 40%. The cost of debt premerger is 11%. The expected market rate of return is 10%.
The cash flows are : CF0 = 0; CF1 = 4,000,000; Nj = 3; CF2 = 19,000,000; I/YR = 11.29. What is the value of Glassmakers' equity? Value of equity=? (Round your answer to the closest thousand dollars.)
a) $16,019,000
b) $17,111,000
c) $18,916,000
d) $22,111,000
e) $22,916,000
Explanation / Answer
Since, we have been provided with the cash flows and discount rate (11.29%), we need to find the present value of cash inflows with the use of following formula:
Present Value of Cash Inflows = Cash Flow Year 1/(1+Discount Rate)^1 + Cash Flow Year 2/(1+Discount Rate)^2 + Cash Flow Year 3/(1+Discount Rate)^3 + Cash Flow Year 4/(1+Discount Rate)^4
_______
Value of Equity = Present Value of Cash Inflows - Value of Debt
_____________
Solution:
Here, Cash Flow Year 1 to Year 3 = $4,000,000, Cash Flow Year 4 = 19,000,000 and Discount Rate = 11.29%
Using these values in the above formula, we get,
Present Value of Cash Inflows = 4,000,000/(1+0.1129)^1 + 4,000,000/(1+0.1129)^2 + 4,000,000/(1+0.1129)^3 + 19,000,000/(1+0.1129)^4 = $22,111,708
________
Value of Equity = 22,111,708 - 5,000,000 = $17,111,708 or 17,111,000 (which is Option B)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.