A fast growing firm recently paid a dividend of $0.15 per share. The dividend is
ID: 2654962 • Letter: A
Question
A fast growing firm recently paid a dividend of $0.15 per share. The dividend is expected to increase at a 26 percent rate for the next four years. Afterwards, a more stable 11.5 percent growth rate can be assumed.
If a 14.0 percent discount rate is appropriate for this stock, what is its value? (Do not round your intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
A fast growing firm recently paid a dividend of $0.15 per share. The dividend is expected to increase at a 26 percent rate for the next four years. Afterwards, a more stable 11.5 percent growth rate can be assumed.
Explanation / Answer
Do = 0.15 per share
D1 = 0.15*126% i.e 0.189
D2 = 0.189*126% i.e 0.2381
D3 = 0.2381*126% i.e 0.3000
D4 = 0.3000*126% i.e 0.378
D5 = 0.378*111.5% i.e 0.4215
Price of the share = D1/(1+Ke)^1+D2/(1+Ke)^2+D3/(1+Ke)^3+D4/(1+Ke)^4+D5/Ke-G*1/(1+Ke)^5
= 0.189/(1+0.14)^1+0.2381/(1+0.14)^2+0.3000/(1+0.14)^3+0.378/(1+0.14)^4+0.4215/0.14-0.115*1/(1+0.14)^4
= 0.189*0.8772+0.2381*0.769+0.3000*0.675+0.378*0.592+0.422*0.519+0.4215/0.025*2.9137
= 0.1658+0.1831+0.2025+0.222+0.2190+4.9124
= 5.90
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.