Given the following probability distributions for Naples Oil Inc. (NOI) and Sara
ID: 2655682 • Letter: G
Question
Given the following probability distributions for Naples Oil Inc. (NOI) and Sarasota Industrial (WI), answer the following questions:
State of Economy Probability NOI returns SI returns
Exceptional 5% 22% 12%
Slight boom 20% 14% 11%
Average 60% 7% 8%
Recession 15% -4% 2%
a) What is the standard deviation for both NOI and SI?
b) If this were a continuous distribution, approximately 95.44% of the time, the return for NOI will fall between _____ and _____.
Explanation / Answer
Question a. Return Expected Return Probability x Variance^2 State of Economy Probability NOI SI NOI SI NOI SI Exceptional 5% 22% 12% 1.10% 0.60% 0.00105 0.00008 Slight boom 20% 14% 11% 2.80% 2.20% 0.00085 0.00019 Average 60% 7% 8% 4.20% 4.80% 0.00002 0.00000 Recession 15% -4% 2% -0.60% 0.30% 0.00198 0.00052 Total 100% 7.50% 7.90% 0.00390 0.00080 Expected return = sum(Return x probability). Standard Deviation=square root(Probability x sum(return-expected return)^2) Standard deviation of NOI = (0.00390)^(1/2) 6.24% Standard deviation of SII = (0.00080)^(1/2) 2.83% Question b. Upper Limit for NOI = 7.50% + 6.24%=13.74% Lower Limit of NOI = 7.50-6.24% = 1.26% Answer is 1.26% and 13.74% NOI SI Total Investment 6000 9000 15000 Expected return on investment 7.50% 7.90% Portfolio return on investment 450 711 1161 Portfolio return = $1,161.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.