Suppose that an entrepreneur applies for a $500,000 loan to your bank to take a
ID: 2656503 • Letter: S
Question
Suppose that an entrepreneur applies for a $500,000 loan to your bank to take a one-year project costing $1 million as described below. The required rate of return on the debt capital is 10% per year, while cost of equity capital is 20% per year. The WACC for the project is 15%. There are no taxes. The entrepreneur will provide $500,000 of equity capital up front to take the project. The maximum interest rate you can charge is 20%. Assume that all other covenants are satisfied. Is this a good project from the entrepreneur’s perspective? Is this a good project from the bank’s perspective? Show all work.
Good State (50%) Bad state (50%)
Firm value $3 million $300,000
At maturity
Explanation / Answer
For Good State
Return for Debtholder's after year 1 = 500,000*1.1 = $ 550,000
Return to Equity Holder = 3,000,000 - 550,000 = 2,450,000
For Bad State
Return for Debtholder = $300,000
Return for Equity Holder = 0
Expected Return for Equity Holder = 0.5*2,450,000 + 0.5*0 = $1,225,000
Expected return rate = 1225000/500000 - 1= 145%
This is a good project
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.