Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. National Bank current balance sheet appears below. All assets and liabilities

ID: 2656629 • Letter: 4

Question

4. National Bank current balance sheet appears below. All assets and liabilities are currently priced at par and pay interest annually.

Assets

Amount ($ millions)

Annual Rate

Liabilities

Amount ($ millions)

Annual Rate

1-year bonds

$60

7%

1-year CD

$50

5%

10-year loan

$40

12%

2-year CD

$40

6%

Equity

$10

Total

$100

Total

$100

a. What is the weighted average maturity of assets?

b. What is the weighted average maturity of liabilities?

c. What is market value of the ten-year loan if all market interest rates increase by 2

    percent?

d. What is market value of the two-year CD if all market interest rates increase by 2

   percent?

e.What is the impact on the FI's equity of a 2 percent overall increase in market

     interest rates on all fixed-rate instruments? Briefly discuss your results.

Assets

Amount ($ millions)

Annual Rate

Liabilities

Amount ($ millions)

Annual Rate

1-year bonds

$60

7%

1-year CD

$50

5%

10-year loan

$40

12%

2-year CD

$40

6%

Equity

$10

Total

$100

Total

$100

Explanation / Answer

Answer 1 - Weighted Average Maturity of assets

weight of 1 year bond = $60/$100 = 0.6

Weight of 10 year loan = $40/$100 = 0.4

Weighted average Maturity = (0.6*1 year) + (0.4*10 year) = 4.6 years

Answer 2 - Weighted Average maturity of Liabilities

Weight of 1 year CD = $50/$90 = 0.56

Weight of 2 year CD = $40/$90 = 0.44

Weighted Average maturity of liabilities = (0.56*1 year) + (0.44*2 year) = 1.44 years

Answer 3 - Market value of 10 year loan if all market interest rate increase by 2%

Future Value = $40000000

Number of years = 10

Rate = 12% + 2% = 14%

PMT = ($40000000*12%) = $4800000

Present Value = $35827107

Answer 4 - Market value of 2 year CD if all market Interest rate increase by 2%

Future Value = $40000000

Rate = 6% + 2% = 8%

Number of years = 2

PMT = ($40000000*6%) = $2400000

Present Value = $38573388

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote