30. Prism Inc. received the annual property tax bill for $7,500 on March 1. It w
ID: 2657099 • Letter: 3
Question
30. Prism Inc. received the annual property tax bill for $7,500 on March 1. It was paid on June 1 and the company's year-end is December 31. Prism requires the accountants to taxes once the tax bill is received. The journal entries to record these transactions would be record the property Debit Credit Mar-01 Property Tax Expense 1875 Property Tax Payable 1875 Property Tax Payable Property Tax Expense Prepaid Property tax Jun-01 1875 2500 3150 Cash 7500 Dec-31 Property Tax Expense 3150 Prepaid Property tax 3150 Debit Credit Mar-01 No record needed 3125 4375 Jun-01 Property Tax Expense Prepaid Property tax Cash 7500 Dec-31 Property Tax Expense 4375 Prepaid Property tax 4375
Explanation / Answer
Correct option is (d)
Total property tax is $7,500 annually
Hence, monthly property tax = 7,500/12
= $625
Hence, property tax for January and February = 625 x 2
= $1,250
Property tax of $1,250 was due on March 1.
Hence, entry for this would be on March 1
Property tax expense 1,250
Property tax payable 1,250
Property tax of $7,500 was paid on June 1
Property tax for 3 months of March, April and May = 625 x 3
= $1,875
Hence, prepaid property tax on June 1 = 7,500 - 1,250 - 1,875
= $4,375
Hence, entry on June 1 would be as under:
Property tax payable 1250
Property tax expense 1875
Prepaid property tax 4375
Cash 7500
Entry for adjusting prepaid property tax on December 31 would be as under:
Property tax expense 4375
Prepaid property tax 4375
Kindly give a positive rating if you are satisfied with the answer. Feel free to ask if you have any doubt. Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.