The Home Store Company is contemplating the replacement of its old printing mach
ID: 2657151 • Letter: T
Question
The Home Store Company is contemplating the replacement of its old printing machine with a new model costing S 6 0,000. The old machine, which originally cost $40,000, has 6 years of expected life remaining and a current book value of $ 24 ,000 versus a current market value of $ 27,000. Target's corporate tax rate is 40 percent. If Target sells the old machine at market value, what is the initial after-tax outlay for the new printing machine? Cash outflow must be a negative number! Round it a whole dollar and do not include the $ sign.Explanation / Answer
Answer-
Calculation of profit on sale of old machine-
Sale value = 27,000
Less- Book Value = 24,000
Profit = 3,000
Tax on profit = 3,000*40% = 1,200
Net cash inflow = 27,000-1,200
= 25,800
Cash outflow for new machine = -60,000
Net cash outflow for the new machine = -60,000+25,800
= -34,200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.