Eaton, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 5 millio
ID: 2657301 • Letter: E
Question
Eaton, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 5 million shares outstanding and no debt. The stock sells for $36 per share, but the book value per share is $8. Net income is currently $4 million. The new facility will cost $45 million, and it will increase net income by $820,000. Assume a constant price-earnings ratio a-1 Calculate the new book value per share. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Book value a-2 Calculate the new total earnings. Total earnings a-3 Calculate the new EPS. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.) EPS 0.768 per share a-4 Calculate the new stock price. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Stock price a-5 Calculate the new market-to-book ratio. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.) Market-to-book ratio b. What would the new net income for the company have to be for the stock price to remain unchanged? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to nearest whole dollar amount, e.g., 32.) Net incomeExplanation / Answer
(a-1). New book value per share = $13.60
Explanation;
New share will be ($45000000 / $36) = 1250000 shares
Thus total shares will be (5000000 + 1250000) = 6250000
New book value per share (5000000 * $8) + (1250000 * $36) / 6250000
= ($40000000 + $45000000) / 6250000
= $13.60
(a-2). New total earnings = $4.82 million
Explanation;
Current net income = $4 million
Increase in net income = $820000
Thus new total earnings ($4000000 + $820000) = $4820000 or $4.82 million
(a-3). New EPS = $0.7712
Explanation;
New EPS = New total earnings / Total number of outstanding shares
Increased net income = $4820000
Total number of outstanding shares = 6250000
Thus new EPS ($4820000 / 6250000) = $0.7712
(a-4). New stock price = $34.70
Explanation;
Stock price = P/E ratio * New EPS
Thus first of all let’s calculate /PE ratio;
P/E ratio = Market price of share / Current EPS
Market price of share = $36
Current EPS ($4000000 / 5000000) = $0.8
Thus, P/E ratio will be ($36 / $0.8) = $45
Now, let’s calculate new stock price;
New stock price $45 * $0.7712 = $34.70
(a-5). New market-to-book ratio = $2.5515
Explanation;
New market-to-book ratio = New share price / New book value of the share
New share price is = $34.70
New book value of the share is = $13.60
Thus, New market-to-book ratio will be ($34.70 / $13.60) = $2.5515
(b). New income = $5000000
Explanation;
New income = Total number of outstanding shares * Current EPS
Total number of outstanding shares = 6250000
Current EPS = $0.8
Net income will be (6250000 * $0.8) = $5000000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.