Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A company is considering a 5-year project to expand production with the purchase

ID: 2657560 • Letter: A

Question

A company is considering a 5-year project to expand production with the purchase of a new automated machine using the latest technology. The new machine would cost $180,000 FOB St. Louis, with a shipping cost of $7,000 to the plant location. Installation expenses of $14,000 would also be required. This new machine would be classified as 7-year property for MACRS depreciation purposes. The project engineers anticipate that this equipment could be sold for salvage for $41,000 at the end of the project. If the corporate tax rate is 38%, what is the after tax salvage cash flow for this new machine at the end of the project? (Answer to the nearest dollar.) MACRS percentages for depreciation each year are as follows: Year % 1. 14.29 2. 24.49 3. 17.49 4. 12.49 5. 8.93 6. 8.93 7. 8.93 8. 4.45 THE CORRECT ANSWER IS 42,460. Please break answer down in its entirety. Thank you!

Explanation / Answer

Capitalised Cost of machine = $1,80,000+ $7,000+ $14,000 = $2,01,000

So book value at the end of project i.e.5th year = $201000- $156156.9 = $44843.1

Loss on sale = $41000 - $44843.1 = $3843.1

Tax saving on loss on sale of machine= $3843.1 * 0.38 = $1460.38

Therefore after tax salvage cash flow = $41000+ $1460.38 = $42460.38 or $42460.

Year Depreciation Rate Depreciation $ 1 0.1429 28722.9 2 0.2449 49224.9 3 0.1749 35154.9 4 0.1249 25104.9 5 0.0893 17949.3 Total 156156.9
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote