PROJECT CASH FLOW Colsen Communications is trying to estimate the first-year cas
ID: 2657994 • Letter: P
Question
PROJECT CASH FLOW
Colsen Communications is trying to estimate the first-year cash flow (at Year 1) for a proposed project. The financial staff has collected the following information on the project:
The company has a 40% tax rate, and its WACC is 10%.
Write out your answers completely. For example, 13 million should be entered as 13,000,000.
What is the project's cash flow for the first year (t = 1)? Round your answer to the nearest dollar.
$____
If this project would cannibalize other projects by $1 million of cash flow before taxes per year, how would this change your answer to part a? Round your answer to the nearest dollar.
The firm's project's cash flow would now be $____ .
Explanation / Answer
Cashflow = EBIT * (1 - Tax) + Depreciation
EBIT = Sales - Operating costs - Depreciation = 10 - 7 - 2 = 1 mil
Cashflow = 1 * (1 - 40%) + 2 = 0.6 + 2 = 2.6 mil ($2,600,000)
Due to cannibalization, revenue would now be $9 mil
EBIT = 9 - 7 - 2 = 0
Cash flow = 0 * (1 - 40%) + 2 = 2mil (2,000,000) --> Answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.