We buy a 12 year, 7% bond at the time that market rates are 6%. We intend to sel
ID: 2658422 • Letter: W
Question
We buy a 12 year, 7% bond at the time that market rates are 6%. We intend to sell it in 2 years. At that time, the interest rates prevailing in the market are 4%. What do we sell the bond for in 2 years, and how much do we pay for it now? PLEASE USE FORMULA We buy a 12 year, 7% bond at the time that market rates are 6%. We intend to sell it in 2 years. At that time, the interest rates prevailing in the market are 4%. What do we sell the bond for in 2 years, and how much do we pay for it now? PLEASE USE FORMULA We buy a 12 year, 7% bond at the time that market rates are 6%. We intend to sell it in 2 years. At that time, the interest rates prevailing in the market are 4%. What do we sell the bond for in 2 years, and how much do we pay for it now? PLEASE USE FORMULAExplanation / Answer
The price of a bond is the PV of the cash flows resulting from the bond when it is held till maturity. The expected cash flows are: *Maturity value of the bond. *Periodic interest at the coupon rate, which is an annuity. The discount rate to be used is the market rate of return. Hence, the price of the bond if, it is to be bought now = = 1000/1.06^12+70*(1.06^12-1)/(0.06*1.06^12) = $ 1,083.84 Sale price after two years will be: = 1000/1.04^10+70*(1.04^10-1)/(0.04*1.04^10) = $ 1,243.33 Note: Annual payment of interest is assumed. For half yearly payment the prices would be Current price will be: = 1000/1.03^24+35*(1.03^24-1)/(0.03*1.03^24) = $ 1,084.68 Sale price after two years will be: = 1000/1.02^20+35*(1.02^20-1)/(0.02*1.02^20) = $ 1,245.27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.