Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the Leverage Unlimited, Inc., zero coupon bonds of 2016. The bonds were

ID: 2659020 • Letter: C

Question

Consider the Leverage Unlimited, Inc., zero coupon bonds of 2016. The bonds were issued in 1998 for $100. Determine the yield to maturity (to the nearest 1/10 of 1 percent) if the bonds are purchased at th


a. Issue price in 1998. (Note: To avoid a fractional year holding perilod, assume that the issue and maturity dates are at the midpoint - July 1 - of the respective years.)


b. Market price as of July, 1 2012, of $750.


c. Explain why the returns calculated in Parts a and b are different.


Please show how to input the numbers into the formulas needed so I can show my work, please and thank you.

Explanation / Answer

Hi,


Please find the answer as follows:


Part A: With the Use of Formula


Present Value of Bond = Present Value of All Interest Payments + Present Value of Maturity Amount


Present Value of Bond = 100

Present Value of All Interest Payments = 0

Present Value of Maturity Amount = 1000/(1+r)^18

r = Yield to Maturity


100 = 0 (No Interest Payments, since it is a zero coupon bond) + 1000/(1+r)^18


On Solving the above equation we get:


(1+r)^18 = 1000/100


You will have to use logrithms to get r,


18In(1+r) = In(10)


In(1+r) = .1279


r = exp^(.1279) - 1


r = 1.136 - 1 = .136 or 13.6%


Yield to Maturity = 13.6%


Part A: With the Use of Financial Calculator/Excel:


PV = 100 (indicates the issue price of the bond)

FV = 1000 (indicates the future/maturity value of the bond)

Nper = 2016 - 1998 = 18 Years (indicates the period of the bond)

PMT = 0 (no interest payment, since it is a zero value bond)


Yield to Maturity = Rate(Nper,PMT,PV,FV) = Rate(18,0,-100,1000) = 13.6%


Part B: With the Use of Formula:


Present Value of Bond (2012) = Present Value of All Interest Payments + Present Value of Maturity Amount


Present Value of Bond = 750

Present Value of All Interest Payments = 0

Present Value of Maturity Amount = 1000/(1+r)^4

r = Yield to Maturity


750 = 0 (No Interest Payments, since it is a zero coupon bond) + 1000/(1+r)^4


On Solving the above equation we get:


(1+r)^4 = 1000/750


You will have to use logrithms to get r,


4In(1+r) = In(1.33)


In(1+r) = .0719


r = exp^(.0719) - 1


r = 1.0745 - 1 = .0745 or 7.5%


Yield to Maturity = 7.5%


Part B: With the Use of Financial Calculator/Excel:


PV as in 2012 = 750

FV = 1000 (indicates the future/maturity value of the bond)

Nper = 2016 - 2012 = 4 Years (indicates the period of the bond)

PMT = 0 (no interest payment, since it is a zero value bond)


Yield to Maturity = Rate(Nper,PMT,PV,FV) = Rate(4,0,-750,1000) = 7.5%


Part C:


The difference in answers is on account of purchase of bonds at different points of time. A bond with a longer duration will carry a higher risk and therefore, will be expected to yield a higher rate of return (as is evident when bonds are purchased in 1998). On the contrary, bond with lower maturity period will carry a lower risk and according is expected to produce a lower yield to maturity ( as is evident when bonds are purchased in 2012 at the issue price of 750).


Thanks.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote