What is the project\'s internal rate of return? Consider a project with the expe
ID: 2659257 • Letter: W
Question
What is the project's internal rate of return?
Consider a project with the expected cash flows:
Year Cash flow
0 -$815,000
1 $141,000
2 $320,000
3 $440,000
What is this project's internal rate of return?
If the discount rate is 1%, what is this project's net present value?
If the discount rate is 4%, what is this project's net present value?
If the discount rate is 10%, what is this project's net present value?
If the discount rate is 18%, what is this project's net present value?
Explanation / Answer
for internal rate of return,
=> -815000+ 141000/(1+r) +320000/(1+r)^2 +440000/(1+r)^3 =0
=> r=4.418%
if r=1% , PV = -815000+ 141000/(1.01) +320000/(1.01)^2 +440000/(1.01)^3 = $65358.36
if r=4% ,Pv = -815000+ 141000/(1.04) +320000/(1.04)^2 +440000/(1.04)^3 =$7593.3
if r=10% PV = -91776.85
if r=185 ,PV = -197891.876
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.