Jiminy\'s Cricket Farm issued a 30-year, 7 percent semi-annual bond 9 years ago.
ID: 2659587 • Letter: J
Question
Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 7 percent semi-annual bond 9 years ago. The bond currently sells for 92 percent of its face value. The book value of the debt issue is $23 million. The company's tax rate is 34 percent, and the bond has a YTM of 7.78%.
In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 9 years left to maturity; the book value of this issue is $69 million, the face value (also called par value) is $84 million, and the bonds sell for 76 percent of par.
1. What is your best estimate of the aftertax cost of debt (leave as an APR)?
a. 3.53%
b. 3.71%
c. 2.8%
d. 2.66%
e. 2.12%
Best answer awarded on correctness and at least some explanation, not on speed.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Cost of Second Debt:
PMT = 0 (indicates interest payment)
PV = 84*76% = 63.84 (indicates present value)
FV = 84 (indicates FV)
Nper = 9 (indicates the period)
Rate (YTM) = Rate(Nper,PMT,PV,FV) = Rate(9,0,-63.84,84) = 3.10%
After Tax Cost of Debt = Weight of First Bond*YTM of First Bond*(1-Tax Rate) + Weight of Second Bond*YTM of Second Bond*(1-Tax Rate)
After Tax Cost of Debt = 23/(23 + 69)*7.78*(1-.34) + 69/(23 + 69)*3.10*(1-.34) = 2.8%
Answer is 2.8%
Notes:
Weight of First Bond = Current Sales Value of First Bond/(Current Sales Value of First Bond + Current Sales Value of Second Bond)
Weight of Second Bond = Current Sales Value of Second Bond/(Current Sales Value of First Bond + Current Sales Value of Second Bond)
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.