Assume you are starting a new business involving the manufacture and sale of a n
ID: 2659733 • Letter: A
Question
Assume you are starting a new business involving the manufacture and sale of a new product. Raw materials costs are $40 per product. Direct labor costs are expected to be $30 per product. You expect to sell each product for $110. You plan to produce 100 products next month and expect to sell 90 products.
A.) Prepare cost of production, cost of goods sold, and inventories schedules for next (the first) month.
B.) During the second month, you plan to produce 110 products but expect sales in the month to be 115 products. Prepare cost of production, cost of goods sold, and inventories schedules for the second month.
Explanation / Answer
next month
cost of production = 40*100+30*100 = 7000
COGS = 70*90 = 6300
inventory = 10*70 = 700
B)
cost of production = 70*110 = 7700
COGS = 70*115 = 8050
inventory = 5*70 = 350
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.