A bond has a par value of $1000 and currently sells for $987. The bond\'s coupon
ID: 2660412 • Letter: A
Question
A bond has a par value of $1000 and currently sells for $987. The bond's coupon rate is 7.9% and coupon payments are made semiannually. What is the dollar amount of each semiannual coupon payment? Round to the nearest dollar.
A bond has a face value of $1,000, a market price of $1,112, and pays $77 in interest every six months. What is the coupon rate? Express your answer as a decimal, rounded to four places.
A $1,000 par value bond matures in 7 years, pays interest semiannually, and has a yield-to-maturity of 5.8 percent. Each semiannual coupon payment is $60. What is the current market price? Round your answer to the nearest cent.
Explanation / Answer
12)Coupon dollar amount for each semi annual payment=1000*7.9%/2
=$39.5
22)Coupon rate=77*2/1000
=15.4%
32)Current price=60PVIFA(2.9%,14)+1000PVIF(2.9%,14)
=682.41+670.17
=$1352.58
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.