Rise Against Corporation is comparing two different capital structures: an all-e
ID: 2660644 • Letter: R
Question
Rise Against Corporation is comparing two different capital structures: an all-equity plan (Plan I) and a levered plan (Plan II). Under Plan I, the company would have 195,000 shares of stock outstanding. Under Plan II, there would be 145,000 shares of stock outstanding and $2.90 million in debt outstanding. The interest rate on the debt is 7 percent, and there are no taxes. a. If EBIT is $475,000, what is the EPS for each plan? (Round your answers to 2 decimal places.(e.g., 32.16)) EPS Plan I $ Plan II $ b. If EBIT is $725,000, what is the EPS for each plan? (Round your answers to 2 decimal places.(e.g., 32.16)) EPS Plan I $ Plan II $ c. What is the break-even EBIT? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567.) Break-even EBIT $ check my workView Hint #1referencesebook & resourcesExplanation / Answer
a)
Plan 1:
EPS = (EBIT)/No. of shares = 475,000/195,000 = $ 2.44
Plan 2:
EPS = (EBIT- Interest)/No. of shares = (475,000 - 0.07*2,900,000)/145,000 = $1.88
b)
Plan 1:
EPS = (EBIT)/No. of shares = 725,000/195,000 = $ 3.72
Plan 2:
EPS = (EBIT- Interest)/No. of shares = (725,000 - 0.07*2,900,000)/145,000 = $ 3.6
c)
Plan 1:
EPS1 = (EBIT)/No. of shares
Plan 2:
EPS2 = (EBIT- Interest)/No. of shares
so at breakeven
EPS1 = EPS 2
EBIT/195,000 = (EBIT - 0.07*2,900,000)/145,000
145,000EBIT = 195,000*EBIT - 0.07*2,900,000*195,000
EBIT = 0.07*2,900,000*195,000 /(195,000-145,000) = $791,700
Please rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.