Suppose that the Treasury bill rate is 6% rather than 4%. Assume that the expect
ID: 2660669 • Letter: S
Question
Suppose that the Treasury bill rate is 6% rather than 4%. Assume that the expected return on the market stays at 12%. Use the following information.
Calculate the expected return from Pfizer. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Find the highest expected return that is offered by one of these stocks. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Find the lowest expected return that is offered by one of these stocks. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Assume that the expected market return stays at 12%. Would Ford offer a higher or lower expected return if the Treasury bill interest rate was 6% rather than 4%?
Suppose that the Treasury bill rate is 6% rather than 4%. Assume that the expected return on the market stays at 12%. Use the following information.
Explanation / Answer
Using CAPM model
a)
Exp return = 6+.55*(12-6) = 9.3%
b)
Expected highest return is of Dow chemical i.e 19.62%
c) Lowest is of Heinz and Pfizer i.e 9.3%
d)
ford return @6% = 16.08%
ford return at 4% = 4+1.68*(12-4)= 17.44%
lower return at 6% rather than 4%
e)
walmart return @8% = 8+.95*(12-8) = 11.8%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.