Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Investment X offers to pay you $7,500 per year for 9 years, whereas Investment Y

ID: 2660984 • Letter: I

Question

Investment X offers to pay you $7,500 per year for 9 years, whereas Investment Y offers to pay you $10,200 per year for 5 years.


A- If the discount rate is 6 percent, what is the present value of these cash flows?

Investment X:-?????

Investment Y:-?????


B-If the discount rate is 22 percent, what is the present value of these cash flows?

Investment X:-?????

Investment Y:-?????


Explain it please


Investment X offers to pay you $7,500 per year for 9 years, whereas Investment Y offers to pay you $10,200 per year for 5 years.


A- If the discount rate is 6 percent, what is the present value of these cash flows?

Investment X:-?????

Investment Y:-?????


B-If the discount rate is 22 percent, what is the present value of these cash flows?

Investment X:-?????

Investment Y:-?????


Explain it please


Explanation / Answer

Investment X offers to pay you $7,500 per year for 9 years, whereas Investment Y offers to pay you $10,200 per year for 5 years.


A- If the discount rate is 6 percent, what is the present value of these cash flows?

Investment X:-

PMT =7500, nper = 9 , rate = 6%, fv =0



Present value of these cash flows = pv(rate,nper,pmt,fv)

Present value of these cash flows = pv(6%,9,7500,0)

Present value of these cash flows = $ 51,012.69





Investment Y:-


PMT =10200, nper = 5 , rate = 6%, fv =0



Present value of these cash flows = pv(rate,nper,pmt,fv)

Present value of these cash flows = pv(6%,5,10200,0)

Present value of these cash flows = $ 42,966.11




B-If the discount rate is 22 percent, what is the present value of these cash flows?

Investment X:-

PMT =7500, nper = 9 , rate = 22%, fv =0



Present value of these cash flows = pv(rate,nper,pmt,fv)

Present value of these cash flows = pv(22%,9,7500,0)

Present value of these cash flows = $ 28,397.14





Investment Y:-


PMT =10200, nper = 5 , rate = 22%, fv =0



Present value of these cash flows = pv(rate,nper,pmt,fv)

Present value of these cash flows = pv(22%,5,10200,0)

Present value of these cash flows = $ 29,209.13



Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote