Tapley Inc. currently has assets of $5 million, zero debt, is inthe 40% federal-
ID: 2661551 • Letter: T
Question
Tapley Inc. currently has assets of $5 million, zero debt, is inthe 40% federal-plus-state tax bracket, has a net income of $1million, and pays out 40% of its earnings as dividends. Netincome is expected to grow at a constant rate of 5 percent peryear, 200,000 shares of stock are outstanding, and the current WACCis 13.40%.
The company is considering a recapitalization where it willissue $1 million in debt and use the proceeds to repurchasestock. Investment bankers have estimated that if the companygoes through with the recapitalization, its before-tax cost of debtwill be 11%, and its cost of equity will rise to 14.5%.
Assuming the company maintains the same payout ratio,what will be its stock price following therecapitalization?
Explanation / Answer
$1,000,000
$400,000
200,000
$2
$2
5%
Net Income$1,000,000
Dividend Payment ($1,000,000 *40%)$400,000
Number of Outstanding shares200,000
Dividend Value per share ($400,000 /200,000)$2
Dividend Paid (D0)$2
Dividend Growth Rate (g)5%
After recapitalization the debt value =$1,000,000 Total Capitalization = $5,000,000 +$1,000,000 = $6,000,000 CalculatingWeighted Average Cost of Capit (WACC): WACC = (E/V)RE + (D/V) RD (1-TC) CapitalStructure: Equity $5,000,000 Debt $1,000,000 E/V = $5,000,000 / $6,000,000 = 0.8 D/V = $1,000,000 / $6,000,000 = 0.2 RE = 14.5% RD = 11% TC = 40% WACC = 0.8 * 0.145 + 0.2* 0.11 (1-0.40) WACC = 0.116 +0.0132 WACC =0.1292(or) 12.92% Stock'sCurrent Price per share = D1 / (R-g) Stock'sCurrent Price per share = D0(1+g) / (R-g) Stock'sCurrent Price per share = $2 (1.05) /(0.1292 - 0.05) Current ShareValue = $2.10 / 0.0792 Current ShareValue = $26.52Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.