A firm has 20 million common shares outstanding. It currently paysout $1.50 per
ID: 2662618 • Letter: A
Question
A firm has 20 million common shares outstanding. It currently paysout $1.50 per share per year in cash dividends on its common stock.Historically, its payout ratio has ranged from 30% to 35%. Over thenext five years it expects the earnings and discretionary cash flowshown below in millions.a. Over the five-year period, what isthe maximum overall payout ratio the firm could achieve withouttriggering a securities issue?
b. Recommend a reasonable dividend policy for paying outdiscretionary cash flow in years 1 through 5.
Explanation / Answer
Total discretionary cash flow = $50 + $70 + $60 + $20 +$15 = $215
Total earnings = $100 + $125 + $150 + $120 + $140 =$635
Maximum Payout Ratio = $215 / $635 = 33.86%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.