Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A company balance sheets show a total of $30 million long-term debt with a coupo

ID: 2663359 • Letter: A

Question

A company balance sheets show a total of $30 million long-term debt with a coupon rate of 9 percent. The yield to maturity on this debt is 11.11 percent, and the debt has a total current market value of $25 million. The balance sheets also show that that the company has 10 million shares of stock; the total of common stock and retained earnings is $30 million. The current stock price is $7.5 per share. The current return required by stockholders, rS, is 12 percent. The company has a target capital structure of 40 percent debt and 60 percent equity. The tax rate is 40%. What weighted average cost of capital should you use to evaluate potential projects?

Explanation / Answer

Cost of debt =Kd = 11.11(1-.40)= 6.67% Cost of equity=Ke =12% WACC= W1*Kd + W2*Ke WACC= .40*6.67 + .60*12 WACC= 2.67% + 7.2% = 9.87%
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote